Jag tycker om
att gosa med hunden
att läsa en bra bok
att diskutera boken med andra
att laga mat
att cykla
att lära mig nya saker
att simma
internet
att berätta
att undervisa
att diskutera
att segla
att resa
att vara med i direktsänd radio eller TV
att ta det lugnt en hel söndag
att utveckla nya saker
att läsa tidningen på morgonen
att träffa vänner
rött vin (ekologiskt)
whiskey (mest single malt)
öl (mest från mindre bryggerier, gärna IPA eller APA)
att se på fotboll
att träna juniorlag i fotboll
att bo i Finland
att gå på bio
att föreläsa
att testa gränser
att få vara kreativ & skapande
att blogga
Och det här vara bara vad jag kom på under fem minuter. Vilka saker tycker du om?
Johanni
#Blogg100
Ja det är mycket man tycker om, det skulle bara finnas lite mer tid dom roliga sakerna.
GillaGilla
Jo, det är förstås sant. Samtidigt kan jag tänka att vi har den tid vi tar. Det är förstås inte helt sant, men det finns ett korn av sanning i det. Tror jag. Vad tror du?
GillaGillad av 1 person
Allt, men bara nästan. Ogillar trångsynta människor, men det är en annan historia…
GillaGillad av 1 person
Jo, tror nog att jag gör det också. Fast ibland vet jag att jag är den trångsynte. Gillar inte det i mig själv heller…
GillaGillad av 1 person
Jag tycker om vegetarisk mat och mina barn, katten Pop och djur överlag, solsken och höststormar, tända sprakande brasor och nybakta kanelbullar, att plocka nässlor och kirskål och fylla frysen med naturens gröna guld till vinterns fetaost/ogräspajer, att skriva, dansa, sjunga med kören och plinkeplunka på gitarren jag håller på att lära mig spela på… och så mycket mycket mer. Jag tycker också om dina blogginlägg – tack! Du lockar till härligt uppsluppna och reflektiva kommentarer.
GillaGilla
Oj, tack! Roligt att höra, roligt att dela! Det mesta du satte på din gilla-lista kunde jag också bra lägga till på min. 🙂
GillaGillad av 1 person